Wiele kobiet, nie tylko młodych dziewczyn, unika wizyty u ginekologa. Niby dobrze wiedzą, że taką profilaktyczną wizytę powinny złożyć raz na sześć miesięcy, ale wiele z nich tego nie robi. Największą barierą, które wiele z nich musi pokonać jest wstyd. Warto jednak pamiętać, że ginekolog to taki sam lekarza, jak internista, wstyd należy więc zostawić przed drzwiami gabinetu.
Czy do wizyty do ginekologa należy się specjalnie przygotować?
Na wizytę u ginekologa najlepiej jest umówić się tuż po zakończeniu miesiączki. Na wizytę można umówić się w ciągu pierwszych dni od jej zakończenia. Jeśli jest to konieczne, na wizytę możemy umówić się również podczas miesiączki. Ale pobranie wymazu do zrobienia badania cytologicznego podczas miesiączki nie jest możliwe. W czasie miesiączki na wizytę u ginekologa powinny umówić się kobiety, które korzystają z metody zapobiegania ciąży i stosują spiralę domaciczną.
Ginekolog Warszawa – badania fot.1
Spiralę można założyć lub wyjąć tylko podczas menstruacji. W dniu wizyty podmywamy się jedynie z wierzchu. Nie stosujemy w tym dniu żadnych pudrów przeznaczonych do higieny intymnej, gdyż zaburzają one zapach wydzieliny z pochwy. Przed samą wizytą konieczne jest bardzo dokładne opróżnienie pęcherza moczowego. Od tej zasady jest jednak jeden wyjątek. Kobiety, które wiedzą, że w trakcie wizyty będą miały wykonywane USG przez powłoki brzuszne, sześćdziesiąt minut przed wyznaczoną godziną badania powinny wypić litr wody.
Jakie pytania mogą paść podczas wizyty?
Jeśli jest to pierwsza wizyta u danego lekarza, to na pewno zostaniemy zapytane o datę pierwszej miesiączki. Lekarz zapyta nas także o długość cyklu miesiączkowego oraz o datę ostatniej miesiączki.
Lista pytań, które mogą paść podczas wizyty u ginekologa może być o wiele dłuższa. Jednym z pytań, które na pewno padną podczas pierwszej wizyty będzie pytanie o przypadki zachorowania na raka szyjki macicy lub piersi wśród kobiet z najbliższej rodziny. Pytanie to będzie dotyczyło babci, mamy i siostry pacjentki. Lekarz, którego odwiedzamy po raz pierwszy może nas także zapytać o to czy stosujemy antykoncepcję, a jeśli tak, to jaką.Każda z kobiet powinna profilaktycznie odwiedzać ginekologa raz na pół roku. Wizyta naprawdę nie jest straszna.
Sprawdź na http://www.medica2000.com.pl/specjalisci/ginekolodzy/.