Kuchnia wegetariańska – plusy i minusy

Kuchnia wegetariańska cieszy się coraz większą popularnością wśród młodych Polaków. Coraz częściej słyszymy, że nasi znajomi lub członkowie rodziny zaczynają ograniczać mięso lub w ogóle z niego rezygnują. Moda na bezmięsne posiłki zatacza coraz szerszy krąg. Jakie są zatem plusy i minusy kuchni wegetariańskiej? Zastanówmy się.

Plusy diety wegetariańskiej

Będąc na diecie wegetariańskiej prawdopodobnie szybko stracimy na wadze. Dlaczego? Będziemy mniej obciążać organizm złożonymi tłuszczami zwierzęcymi. Zwykle skutkuje to stratą wagi i wystąpieniem tak zwanego poczucia lekkości, które jest charakterystycznym uczuciem pojawiającym się w miesiąc po odstawieniu mięsa.

Drugim plusem jest bez wątpienia zdrowie. Dieta wegetariańska jest znacznie zdrowsza od tej tradycyjnej. Dzieje się tak głównie z powodu niskiej jakości mięsa, które możemy obecnie kupić w sklepie. Mięso jest naszpikowane tak zwaną „chemią”, zatem jego częste spożycie może mieć bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Kolejny plus przejścia na dietę wegetariańską jest oszczędność. Posiłki jarskie są znacznie tańsze od swoich mięsnych odpowiedników. Zatem ograniczając mięso z pewnością zaoszczędzimy też na wydatkach, związanych z ich kupnem.

Jak widzimy plus diety wegetariańskiej są całkiem istotne. Jakie są zatem minusy?

Główny minus to utrata przyjemności z jedzenia mięsa. Jak wiemy mięso jest bardzo smaczne i jego spożywanie jest znacznie przyjemniejsze, niż jedzenie samych warzyw.

Kolejny minus, to ryzyko prowadzenia źle zbilansowanej diety. Jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy o ułożeniu swojej diety, mogą wystąpić u nas problemy z żelazem i innymi ważnymi składnikami. Wegetarianie często cierpią również na braki witaminy B12. Trzeba uważać i nie pozwolić, aby nas spotkały takie niedobory, gdyż są one poważnym zagrożeniem dla zdrowia oraz życia.

Istotnym minusem jest też to, że nie możemy jeść tego, co jedzą nasi znajomi, przyjaciele i członkowie rodziny. Sprawa staje się wyjątkowo niezręczna, jeśli zostajemy zaproszeni na spotkanie rodzinne, gdzie każda z potraw zawiera mięso. Co wtedy zrobić? Cóż, pozostaje nam siedzieć głodnym przez całe spotkanie i udawać, że wcale nie chce nam się jeść. Nie jest to zbyt miła perspektywa.

Czy zatem warto jeść mięso, czy jednak lepiej je odstawić? Zdania są podzielone i każdy powinien podjąć decyzję zgodnie ze swoim sumieniem i preferencjami. Jednak najlepszą opcją wydaje się po prosu ograniczenie mięsa i spożywanie go tylko w określonych sytuacjach. Takich jak właśnie wypady rodzinne czy inne imprezy tego typu. Jest to najlepsza decyzja, ponieważ zadbamy wtedy o nasze zdrowie i kondycje, ale nie będziemy narażeni na niezręczne sytuacje w towarzystwie innych osób.

Comments are closed.